Bireysel Emeklilik Sisteminin Dezavantajları

Bireysel emeklilik sistemi ülkemizde yeni uygulanan bir sistem olduğu için yaygınlaşma sürecinde bir takım eksiklerin ortaya çıkacağı şüphesiz gerçektir. Her ne kadar sistem sorunsuz gibi gözükse de zaman içerisinde hem firmalar değişikliğe gidecek hem de devlet bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişilere farklı avantajlar sunarak sistemi destekleyecektir. Tüm bunların ışığı altında bireysel emeklilik sisteminin bazen insanlar için dezavantajları beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz.

Bireysel emeklilik sisteminin uzun vadeli bir yatırım olarak düşünülmesi gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır. Bireysel emeklilik sistemine dahil olan kişinin sistemi on seneyi doldurmadan önce terk etmeyi düşünmesi devletin ödediğiniz primlerden belirli bir oranda kesinti yapmasına neden olmaktadır. Bu kesintiler insanların zorunlu da olsa para biriktirmelerini sağlamak, sistemden keyfi çıkışlarının önüne geçebilmek için yapılmıştır. Bireysel emeklilik firmaları her ay düzenli olarak yapılan ödemelerden bir miktar kesinti yapmaktadırlar. Tek gelirleri bu kesintiler olan firmalar % 6 – 10 arasında değişik oranlarda kesintiler yapmaktadırlar. Fakat firmaların yaptıkları kampanyalar, otomatik ödeme verilmesi gibi düzenlemeler bu kesintileri aşağılara çekmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>