Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Uzun yıllar çalıştıktan sonra kişinin en büyük hayali rahat bir emekliliktir. Emeklilik sürecinin başlangıcı son 7 yıl içerisinde en çok prim ödenen kurumun şartlarının sağlanmasıyla olmaktadır. Kurumun şartlarının sağlanmasından sonra emeklilik için verilecek bir dilekçe ile emekli olma süreci başlayacaktır. Dilekçenin verilmesinden sonra emeklilik işlemlerinin bitmesi için gerekli olan süre farklılıklar göstermektedir.
Çalışma yaşamı boyunca tek bir ilde veya kurumda çalışan kişi ile farklı illerde, farklı kurumlarda çalışan kişinin emekli olma süreci birbiri arasında zaman bakımından farklılıklar göstermektedir. Tek bir ilde veya kurumda çalışarak emekli olmak isteyen kişinin emeklilik işlemleri farklı illerde ve farklı kurumlarda çalışarak emekli olmak isteyen kişiye göre daha kısa sürmektedir. Sürecin kısalığı veya uzunluğu çalışan illerden veya kurumlardan çalışmayla ilgili bilgi istenmesinden ve bu bilgilerin toparlanarak inceleme yapılacak olmasından kaynaklanmaktadır. Günümüzde bu işlemler her ne kadar elektronik ortamlarda depolanıyor olsa da bir takım bilgilerin kurumlardan direkt olarak yazı ile bildirilmesi istenebilmektedir. Bu tip işlemler de emeklilik sürecinin normalden biraz daha uzun sürmesine neden olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>