Erkeklerde Emeklilik Yaşının Hesaplanması

Sosyal güvenlik kurumlarından emekli olabilmek için yasalarla belirlenen çalışma süresinin doldurulmasının haricinde yine yasalarla belirtilen yaşa da erişmek gerekmektedir. Çalışanların büyük bir kısmı emeklilik hakkı kazanmaları için gerekli olan prim gün sayısı kadar çalışmışken yaşı beklediklerinden yaşın emeklilikte çok önemli olduğunu söyleyebiliriz.
Emeklilik yaşının belirlenmesi kadınlarda ve erkeklerde farklılıklar göstermektedir. Erkeklerde yasalarla belirlenmiş sabit bir emeklilik yaşı bulunmamaktadır. Erkeklerde emeklilik yaşı kademeli olarak değişmektedir. Sosyal güvenlik yasalarında 1 Mayıs 2008 tarihinden itibariyle değişiklikler yapılmıştır. Bu nedenle erkeklerde emeklilik yaşı sigorta başlangıcı 1 Mayıs 2008 tarihi öncesi ve sonrası olmak üzere birbirleri arasında farklılıklar göstermektedir. 1 Mayıs 2008 tarihinden önce sigortalı olan erkek çalışanların emeklilik yaşları 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre belirlenirken bu tarihten sonra sigortalı olan erkek çalışanların emeklilik yaşları ise 5510 sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre belirlenmektedir. Yapılan bu değişiklikler bize sigorta başlangıç tarihinin önemi hakkında bilgiler vermektedir. Bunun bilincinde olarak sigorta başlangıçları, prim ödemeleri konusunda duyarlı olunmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>